Güçlü Olmanın Güçsüzlüğü

Biraz karmaşık başladım değil mi? Aynen kafam da öyle bu sıralar… Çevremdeki herkes her sıkıntımda, her çıkmazımda ne kadar güçlü olduğumu dile getirirler. Oysa ki güç nedir? Tercih mi edilir yoksa zorunda mı kalınır? Bunun bilirkişisi kim? Ya da nasıl bir insan “ben de böyleyim güçsüzüm” diyerek nefes almaya devam edebilir hayata? Fare gibi; herkesten, her şeyden, her sorumluluktan kaçmayı size bu kadar ustaca kim öğretti?

Ha birde sen güçlü durdukça nasılsa sarsılmaz sanıp, daha çok yüklenenler oluyor ya en çok da bu adaletine hastayım dünyanın.  Sadece bir kadın olarak söylemiyorum bunu. Erkek için de öyle! (Erkek kadın diye başkalaştırmak kendi içinde bir hata ya o da ayrı.) Eğer sürekli alttan alan yahut kadının her kötü anında dağ gibi duran biriyseniz, güçsüzüm deme lüksünüz olmuyor bir zaman sonra.

Çünkü erkeksinizdir ve yıkılmaz olmanız gerekir.

Çünkü kadınsınızdır ve sonsuz şefkate, affediciliğe sahip olmanız gerekir.

Size ne rol biçildiyse o! Aksini yaparsanız bulunuverir birkaç sıfat itinayla…

Hele birde bu güçlü duruşu sergilemek için özen gösteren bir insansanız o zaman bu sizin gerekliliğiniz oluyor kısa bir süre sonra. Oysa belki de sorumluluklarınızdan kaçmayıp, üstesinden en iyi şekilde gelmeye çalışmışsınızdır sadece. Kripton değildir de memleketiniz, mızmızlanmayı seçmemişinizdir sadece. Hem hiç birimiz süper değiliz, eğer öyle bir kavram varsa tabi. Bazıları kendi kararlarından, gerçeklerinden ve sorumluluklarından kaçar diğerleri ise sıkı sıkıya bağlanır onlara, hayata tutunur gibi… Aradaki tek fark bu!

Sizin çevrenizdeki hiç kimse de, siz de mükemmel değilsiniz. Kendi güçsüzlüklerinizi başkalarının mecburiyetleri haline getirmeyin. Eğer bu yazıyı içiniz yanarak okuyorsanız siz güçlü(!) durmaya çalışanlardansınız demektir. Bırakın yahu, herkes kendi çerini çöpünü toplasın. Sırf yapabiliyorsunuz diye yapmak zorunda değilsiniz hiçbir şeyi!

Unutmayın önemli olan düşmek değil, düştüğünde kalkabilmektir her seferinde. İsterseniz küçük düşün, isterseniz zayıf düşün, isterseniz beş parasız yollara düşün. Lakin  kimseyi aşağıya çekmeden hatta adımlarınızın vebalini kimseye yüklemeden kalkabiliyorsanız, işte o zaman güçlüsünüz demektir. Ama bu yine de başkasının güçsüzlüğünü çekmek zorundasınız anlamına gelmiyor…

OZELSEDA

Güçlü Olmanın Güçsüzlüğü” üzerine 3 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir