Yaşamlarımızdaki Filitreler?

 

Gittikçe yüzdeleri artan mobil uygulama kullanım oranlarına muhalefet paylaşım tartışmaları hayatımızda. Bir kesim çılgınlar gibi paylaşım yaparken, diğerleri bu ortamlarda izleyici kalarak eleştiri hakkını saklı tutuyor. Lakin sosyal ortamlarda var olmaya da devam ediyor. Bu ne yaman çelişki annem! Ne kadarını paylaşman gerekiyor hayatının? Hangi birim paylaşım tamam, hangi birim devam? Bunun tek bir cevabı var aslen; paşa gönlünün dilediği kadar! Sana fazla geliyorsa gördüklerin takip etmezsin olur biter! Ama karmaşıklaştırmayı, konuşmayı, eleştirmeyi pek bir seviyoruz azizim. Fakat sadece başkalarını yaşam, hayat ve tavırları üzerine… Ben mi? Benim sınırlarım da hesaplarımda aşikâr… Sadece herkese saygı duymayı tercih ediyorum.

 

Benim aklıma takılan aslen farklı bir soru.  Mutlu anları paylaşınca bir şey olmuyor da birinin mutsuz bir anını gördük mü niçin kınıyoruz? Hemen yargı mekanizmamız devreye giriyor ve kırıyor kalemi. “Melankolik!”, “Pesimist!” vb. yargılarımızı yığıyoruz hemen kişinin üstüne.

Sanırım güçsüz yanımızı kendimize saklamak adına paylaşmıyoruz biz de mutsuz anlarımızı. Hatta çevremizdekilere de göstermemeye çalışıyoruz. Sıkıntılarımızı çözmemek bile olsa işin ucunda, kendimizden bile saklamayı yeğliyoruz çoğu zaman bazı duygularımızı. Cümlelerimiz var kendimize kurmamız gereken. Hayatlarımızla değişen dünya düzeni el ele verip, ruhlarımızı ve duygularımızı dijitalliğe boğarken, içinde bulunduğumuz yüzyıl ise, işle hayatı birbirine harmanlıyor. Sonuç dijitalleşen boş bedenler.

Mesele sadece yaşamdaki zamanı doldurmaksa, her birimiz pek bir başarılıyız. Ama benim aklıma hayat denilince savaşmak, çözmek, sancı çekmek ve sonrasında gelen haklı mutluluğun tadını çıkarmak var. O sebeple soruyorum size; “Yaşanan duygularınızı yahut yaşamlarınızı kendinize bile güzel gösteren bir filtre var mı?”. Cevabını bilmiyorsanız, yaşayın; kaçmadan, sorgulayarak ve tadını çıkararak. Kalan anları da paylaşmak isterseniz, sizin hayatınız sizin kararınız!

OZELSEDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir