Vegan Olamamanın Ağır Yükü!

 

Uyarı: Aşağıda yazılan davranış biçimlerini sergilemeyen bir Vegansanız, boşu boşuna üstünüze alınıp savunma yapmayın. Sözüm bu davranış biçimini sergileyenlere.

Şimdi konumuza dönebiliriz. Eğer diğer yazılarımı okuduysanız, saygı konusuna ne kadar önem verdiğimi sezmişsinizdir. Yine bir saygı sınır aşımı sezdim hayatımızda. Seneler önceydi. O zamanlar vegan ve vejeteryan ifadelerini daha yeni yeni cümle içinde kurmaya başlamıştık. Hatta uzunca bir süre ikisinin farklı alt metinler taşıdığını kabul edemedik. Et obur çoğunluklu bir toplum olarak, bir insanın neden kendini bu kadar kısıtladığını(!) anlayamıyor ve et yemeyen yahut hiçbir hayvansal gıda tüketmeyen insanları acımasızca yargılıyorduk. Çünkü bizim doğrumuza göre mantıksız düşünüyorlardı.  Sucuklu yumurtaya asla hayır diyemeyen bir insan olarak benimde tercih etmediğim bir yaşam şekli açıkçası… Lakin kimin sindirim sistemini nasıl çalıştırdığı beni hiç ilgilendirmiyor.

Zamanla yıllar geçti vegan terimi cümlelerde altı dolu yer almaya başladı. Hatta bu yaşam şeklini özümseyenlerin yanında sadece farklı olmak adına vegan olanlar oldu. İnanmazsınız sevdiği insana yaranmak için vegan olan insanlar tanıdım. Sonuç; ilk kavgada alkol, sabaha karşı kokoreci ve istiklal marşı kapanış…

Şimdi son bir yıldır dikkatimi çeken ise tam tersi. Yıllarca acımasız bir şekilde eleştirilen bu arkadaşlarım şimdi gördüğüm her yerde vegan olmayanları suçluyor. Hem de vakti zamanında ayrımcılığın en saçmasını yaşadıkları halde. Bakıyorum videolara paylaşımlara; yavruları annesinden ayırmakla, hayvan sevmemekle, bedenin işletim sistemine ihanet etmekle filan baya itham ediliyoruz. Yan yana iken de yoğurt bile yeseniz bir kınayan bakış var üstünüzde. Ne gerek var? Ben yiyorum, sen yemiyorsun. Ben sana zorla yedirmeye çalışmamalıyım, sen de beni seçimim için yargılamamalısın.  Sonuçta ben de kürkleri, dişleri, vb. için hayvanları keselim demiyorum! Hali hazırda satılıyor alıyor, yiyorum.

Konu her ne olursa olsun ayrımcı fikirlere maruz kalmış insanların, ötekileştirme yoluna gitmelerini pek sindiremiyorum. Çünkü adı üstünde farklı olanı seçtin. Senin daha iyi anlaman lazım… Şey gibi düşünün, genellikle daha az yaramaz çocuğa kızıp, çocuk isyan ettiğinde de “Çocuğum o anlamıyor, sen uslusun, sen zekisin ondan sana söylüyorum. İdare et!” açıklamasını yapan ebeveyn gibi.  Siz daha iyi anlarsınız “saygı duyulmanın” ne kadar mühim olduğunu 😉

Sonuç: Lütfen insanları seçimlerinden dolayı ötekileştirmeyin. Ayrıca başkalarını etkileyen bir durum söz konusu değilse, herkesin doğrusu kendine… Önüm, arkam, sağım, solum sobe!

 

OZELSEDA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir